WSU120-1500 AC-DC CONVERTER, EXTERNAL PLUG IN, 1 O/P, 18W, 12V
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
21
quantity
Product details
Category
TRIAD MAGNETICS WSU120-1500 AC-DC CONVERTER, EXTERNAL PLUG IN, 1 O/P, 18W, 12V
  • <b>Price For:</b> Each<b>Order Unit:</b> Each 1 <b>Approvals / Standards:</b>: - <b>Input Voltage AC Max:</b>: 240 <b>Input Voltage AC Min:</b>: 100 <b>Input Voltage VAC:</b>: 100V to 240V <b>No. of Outputs:</b>: 1 <b>Output Connector:</b>: Barrel Plug Center Positive 5.5mm <b>Output Current Max:</b>: 1.5 <b>Output Current Max:</b>: 1.5A <b>Output Power Max:</b>: 18 <b>Output Voltage Nom.:</b>: 12V <b>Output Voltage Nom.:</b>: 12 <b>Plug Type:</b>: US
  • <b>Power Supply Output Type:</b>: Fixed <b>SVHC:</b>: No SVHC (16-Jun-2014)
Brand Triad Magnetics
Wattage 18 watts
Amperage 1.5 Amps
Portable Yes
Power Plug Type A - 2 pin (North American)
Item Weight 18.14 g
Manufacturer TRIAD MAGNETICS
Model Number WSU120-1500
Power Source Corded Electric
BuiltIn Media 2 x 10 ft cable
Input Voltage 240 Volts
Connector Type Barrel Connector
Current Rating 1.5 Amps
Output Voltage 12 Volts
Mfr Part Number WSU120-1500
Number of Items 1
Specification Met NOM
Compatible Devices Laptops, Smartphones, Tablets, Other Rechargeable Gadgets
Enclosure Material Copper
Connectivity Technology DC Barrel
Main Power Connector Type 2 Pin